Vi kan se at du anvender AdBlock til at skjule reklamer på vores site. Vi håber at du vil overveje at tillade reklamer på vores site, så vi fortsat kan skabe masser indhold af høj kvalitet til dig.

Template for Oddset widget

FÅ OVERBLIKKET: Fire Metal Liga-klubber i aktion i aften

Foto af DIU

Esbjerg Energy skal testes i kamp for første gang på en aften, hvor to træningskampe er på planen.

Af

Sæsonforberedelserne fortsætter dag for dag, og i aften er fire af Metal Ligaens ni klubber i aktion.

Aalborg Pirates tager hjemme imod SønderjyskE i Bentax Isarena. Det er Mario Simionis lyseblå tropper første træningskamp i den nye sæson, mens nordjyderne både har mødt Frederikshavn samt medvirket ved Hockey Stars 2019.

Mark Pederson og Thor Dresler ser ligeledes deres drenge i aktion for første gang i sæsonen, når Esbjerg Energy gæster Kvik Hockey Arena i Herning.

Begge aftenens hjemmehold er kommet uheldigt fra land med et par skader til hver.

SAMLET OVERSIGT OVER TRÆNINGSKAMPENE

Aalborg Pirates
08/08 19.00 Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks 4-0
13/08 19.00 Aalborg Pirates - SønderjyskE
16/08 19.00 Odense Bulldogs – Aalborg Pirates
24/08 15.00 Aalborg Pirates - Borås HC
30/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Aalborg Pirates

Esbjerg Energy
13/08 19.00 Herning Blue Fox - Esbjerg Energy
18/08 17.00 Esbjerg Energy - Rungsted Seier Capital
20/08 19.00 SønderjyskE - Esbjerg Energy
27/08 19.00 Esbjerg Energy - SønderjyskE
30/08 19.30 Odense Bulldogs - Esbjerg Energy

Frederikshavn White Hawks
08/08 19.00 Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks 4-0
11/08 14.00 Herning Blue Fox – Frederikshavn White Hawks 2-3 OT
16/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Herning Blue Fox
23/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Borås
30/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Aalborg Pirates

Herlev Eagles
09/08 18.00 Karlskrona - Herlev Eagles 6-2
17/08 00.00 Halmstad - Herlev Eagles
21/08 19.00 Troja-Ljungby - Herlev Eagles
24/08 20.15 Fife Flyers - Herlev Eagles
25/08 19.30 Fife Flyers - Herlev Eagles
30/08 18.00 Herlev Eagles - Kristianstad
01/09 14.00 Herlev Eagles - Halmstad

Herning Blue Fox
11/08 14.00 Herning Blue Fox – Frederikshavn White Hawks 2-3 OT
13/08 19.00 Herning Blue Fox - Esbjerg Energy
16/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Herning Blue Fox
23/08 00.00 Belfast Giants - Herning Blue Fox
24/08 00.00 Belfast Giants - Herning Blue Fox
30/08 00.00 Herning Blue Fox - TPS Turku

Odense Bulldogs
09/08 19.45 Rungsted Seier Capital – Odense Bulldogs 1-3
16/08 19.00 Odense Bulldogs – Aalborg Pirates
24/08 00.00 Dundee Stars – Odense Bulldogs
25/08 00.00 Dundee Stars – Odense Bulldogs
30/08 19.30 Odense Bulldogs - Esbjerg Energy

Rungsted Seier Capital
09/08 19.45 Rungsted Seier Capital – Odense Bulldogs 1-3
15/08 19.00 Rungsted Seier Capital - Rødovre Mighty Bulls
18/08 17.00 Esbjerg Energy - Rungsted Seier Capital
23/08 19.00 Rødovre Mighty Bulls - Rungsted Seier Capital

Rødovre Mighty Bulls
15/08 19.00 Rungsted Seier Capital - Rødovre Mighty Bulls
16/08 18.00 Rødovre Mighty Bulls - SønderjyskE
23/08 19.00 Rødovre Mighty Bulls - Rungsted Seier Capital
29/09 18.00 SønderjyskE - Rødovre Mighty Bulls
31/08 16.00 Rødovre Mighty Bulls - TPS Turku

SønderjyskE
13/08 19.00 Aalborg Pirates - SønderjyskE
16/08 18.00 Rødovre Mighty Bulls - SønderjyskE
20/08 19.00 SønderjyskE - Esbjerg Energy
27/08 19.00 Esbjerg Energy - SønderjyskE
29/09 18.00 SønderjyskE - Rødovre Mighty Bulls