Vi kan se at du anvender AdBlock til at skjule reklamer på vores site. Vi håber at du vil overveje at tillade reklamer på vores site, så vi fortsat kan skabe masser indhold af høj kvalitet til dig.

Template for Oddset widget

Herlev får endelig TV-kamp: Så mange har klubberne fået

Foto af Søren Kottal

For første gang i sæsonen kommer Herlev Eagles på TV 2 SPORT. Endda to gange.

Af

Den tv-mæssige belønning af en flot sæsonstart har ladet vente på sig, men nu er der godt nyt til fans af Herlev Eagles.

De overraskende Metal Final4-deltagere kommer nu også på skærmen - endda to gange.

Den 28. januar er rettighedshaveren TV 2 SPORT på plads i PM Montage Arena, hvor ørnene tager imod Herning Blue Fox.

Tre dage senere bliver deres semifinale ved Final4, mod Rungsted Seier Capital, ligeledes vist.

En eventuel tv-kamp nummer tre kan de selv sørge for ved at spille sig i lørdagens Final4-finale.

Den seneste portion udmeldte tv-kampe efterlader nu Odense Bulldogs i bunden. Komplet oversigt herunder.

LÆS OGSÅ: Folkets kamp på TV 2 SPORT - du kan få medbestemmelse
LÆS OGSÅ: Hockeynight: Seertallene i november

Komplet oversigt over sæsonens tv-kampe
6. september: SønderjyskE - Herning Blue Fox
13. september: Rødovre Mighty Bulls - Rungsted Seier Capital
20. september: Esbjerg Energy - SønderjyskE
11. oktober: Odense Bulldogs - Aalborg Pirates
15. november: Rødovre Mighty Bulls - Herning Blue Fox
22. november: Esbjerg Energy - Aalborg Pirates
13. december: Rungsted Seier Capital - Aalborg Pirates
20. december: SønderjyskE - Frederikshavn White Hawks
27. december: Rødovre Mighty Bulls - Rungsted Seier Capital
29. december: Aalborg Pirates - Frederikshavn White Hawks
7. januar: Esbjerg Energy - Herning Blue Fox
24. januar: Folkets Kamp
28. januar: Herlev Eagles - Herning Blue Fox
31. januar: Herlev Eagles - Rungsted Seier Capital (Final4)
31. januar: Aalborg Pirates - Frederikshavn White Hawks (Final4)
1. februar: Metal Final4-finalen

Fordeling af tv-kampe
Aalborg Pirates - 5
Rungsted Seier Capital - 4
Herning Blue Fox - 4
SønderjyskE - 3
Rødovre Mighty Bulls - 3
Frederikshavn White Hawks - 3
Esbjerg Energy - 3
Herlev Eagles - 2
Odense Bulldogs - 1