Træningskampene starter i denne uge
Træningskampene i Metal Ligaen er lige oppe over.
Af RedaktionenOm bare tre dage er der atter ishockey på programmet i de danske skøjtehaller, når Aalborg Pirates byder indenfor til ligaholdenes allerførste træningskamp i den nye sæson.
I Bentax Isarena tager de imod lokalrivalerne fra Frederikshavn White Hawks i deres traditionelle opstartskampe. Det sker nu på torsdag den 8. august.
Den kommrnfr weekend byder på yderligere tre kampe, når også Herlev Eagles, Rungsted Seier Capital, Odense Bulldogs og Herning Blue Fox banker sommerrust af skøjterne.
De første fire træningskampe
08/08 19.00 Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks
09/08 18.00 Karlskrona - Herlev Eagles
09/08 00.00 Rungsted Seier Capital – Odense Bulldogs
11/08 14.00 Herning Blue Fox – Frederikshavn White Hawks
SAMLET OVERSIGT
Aalborg Pirates
08/08 19.00 Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks
13/08 19.00 Aalborg Pirates - SønderjyskE
16/08 19.00 Odense Bulldogs – Aalborg Pirates
24/08 15.00 Aalborg Pirates - Borås HC
30/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Aalborg Pirates
Esbjerg Energy
13/08 19.00 Herning Blue Fox - Esbjerg Energy
17/08 17.00 Esbjerg Energy - Rungsted Seier Capital
20/08 19.00 SønderjyskE - Esbjerg Energy
27/08 19.00 Esbjerg Energy - SønderjyskE
30/08 19.30 Odense Bulldogs - Esbjerg Energy
Frederikshavn White Hawks
08/08 19.00 Aalborg Pirates – Frederikshavn White Hawks
11/08 14.00 Herning Blue Fox – Frederikshavn White Hawks
16/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Herning Blue Fox
23/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Borås
30/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Aalborg Pirates
Herlev Eagles
09/08 18.00 Karlskrona - Herlev Eagles
17/08 00.00 Halmstad - Herlev Eagles
21/08 19.00 Troja-Ljungby - Herlev Eagles
24/08 20.15 Fife Flyers - Herlev Eagles
25/08 19.30 Fife Flyers - Herlev Eagles
30/08 18.00 Herlev Eagles - Kristianstad
01/09 14.00 Herlev Eagles - Halmstad
Herning Blue Fox
11/08 14.00 Herning Blue Fox – Frederikshavn White Hawks
13/08 19.00 Herning Blue Fox - Esbjerg Energy
16/08 19.00 Frederikshavn White Hawks – Herning Blue Fox
23/08 00.00 Belfast Giants - Herning Blue Fox
24/08 00.00 Belfast Giants - Herning Blue Fox
30/08 00.00 Herning Blue Fox - TPS Turku
Odense Bulldogs
09/08 00.00 Rungsted Seier Capital – Odense Bulldogs
16/08 19.00 Odense Bulldogs – Aalborg Pirates
24/08 00.00 Dundee Stars – Odense Bulldogs
25/08 00.00 Dundee Stars – Odense Bulldogs
30/08 19.30 Odense Bulldogs - Esbjerg Energy
Rungsted Seier Capital
09/08 00.00 Rungsted Seier Capital – Odense Bulldogs
15/08 19.00 Rungsted Seier Capital - Rødovre Mighty Bulls
17/08 17.00 Esbjerg Energy - Rungsted Seier Capital
23/08 19.00 Rødovre Mighty Bulls - Rungsted Seier Capital
Rødovre Mighty Bulls
15/08 19.00 Rungsted Seier Capital - Rødovre Mighty Bulls
16/08 18.00 Rødovre Mighty Bulls - SønderjyskE
23/08 19.00 Rødovre Mighty Bulls - Rungsted Seier Capital
29/09 18.00 SønderjyskE - Rødovre Mighty Bulls
31/08 16.00 Rødovre Mighty Bulls - TPS Turku
SønderjyskE
13/08 19.00 Aalborg Pirates - SønderjyskE
16/08 18.00 Rødovre Mighty Bulls - SønderjyskE
20/08 19.00 SønderjyskE - Esbjerg Energy
27/08 19.00 Esbjerg Energy - SønderjyskE
29/09 18.00 SønderjyskE - Rødovre Mighty Bulls